Το Δίκτυο Διαχείρισης Πολιτισμού με την υποστήριξη του Κέντρου Έρευνας – Μουσείου Τσιτσάνη διοργανώνει την Κυριακή 10 Δεκεμβρίου 2023 στις 11:00 π.μ. στην αίθουσα εκδηλώσεων του Κέντρου Έρευνας – Μουσείου Τσιτσάνη εκδήλωση αφιερωμένη στο ελληνικό κόσμημα με τίτλο «Φωτιά και μάλαμα…».

Ο σχεδιαστής – κατασκευαστής κοσμημάτων Γιάννης Τσαλαπάτης θα μας ξεναγήσει στην ιστορία του ελληνικού κοσμήματος και στην εξέλιξή του ανά τους αιώνες και θα μας παρουσιάσει τις τεχνικές κατασκευής αυτού. Πριν την έναρξη της εκδήλωσης το κοινό θα έχει τη δυνατότητα από τις 10:30 π.μ. να παρακολουθήσει δια ζώσης τεχνικές κατασκευής από τον εισηγητή. Κατά τη διάρκεια θα λειτουργεί έκθεση με κοσμήματα του σχεδιαστή. Στη συνέχεια ο ερευνητής – συλλέκτης Γιάννης Φαφούλιας θα παρουσιάσει αυθεντικά ελληνικά παραδοσιακά κοσμήματα στη γυναικεία φορεσιά, αναδεικνύοντας έτσι την αρμονία και τη λειτουργικότητα του κοσμήματος με το ένδυμα και το πως το ένα εξυπηρετεί και αναδεικνύει το άλλο.

Συντονισμός – παρουσίαση : Αχιλλέας Λέρας. Η είσοδος για το κοινό είναι ελεύθερη.